Awarie sprzęgła i ich przyczyny

W dzisiejszych nowoczesnych pojazdach, sprzęgło samochodowe ma za zadanie wytrzymywanie coraz większych naprężeń związanych z większymi momentami obrotowymi, większą mocą i masą współczesnych pojazdów. W związku z tym uszkodzenia sprzęgła są dość powszechne. Istotna jest właściwa eksploatacja, a także zwracanie uwagi na prawidłową naprawę i wymianę tego elementu.

Przykładowe przyczyny awarii sprzęgła

Bardzo poważnym błędem jest zaniedbanie i lekceważenie problemu przez samego użytkownika pojazdu. Pierwszym objawem mówiącym o uszkodzeniu jest szarpanie sprzęgła przy ruszaniu. Po pewnym czasie awaria może być o wiele bardziej poważna. Na uszkodzenie lub przedwczesne zużycie sprzęgła samochodowego wpływ mają również zbyt duże obciążenia (np. ciągnięcie obładowanej przyczepy).

Podczas działania sprzęgła, pojawiają się w nim duże siły tarcia, które mogą doprowadzić do powstania tak zwanych gorących punktów. One z kolei mogą spowodować powstawanie pęknięć na powierzchniach ciernych oraz do awarii koła dwumasowego, ponieważ smar stosowany w takim kole może stwardnieć pod wpływem wysokich temperatur.

Bardzo często sprzęgło samochodowe ulega uszkodzeniu w wyniku zanieczyszczeń i zaniedbań związanych z jego wymianą. Wszelkie pozostałości smarów lub oleju doprowadzają do zmiany parametrów tarcia i do nieprawidłowego działania sprzęgła. W związku z tym należy zachować odpowiednią czystość, a także konieczne jest sprawdzenie czy wszystkie wymieniane elementy będą spełniać wymagania i zapewniać odpowiednie parametry.