Co to są plisy okienne?

Widzisz je każdego dnia w oknach swoich sąsiadów. Są bardzo ładne, kolorowe i szczelnie zakrywają okna. Tez chcesz mieć je w swoim mieszkaniu, ale nie wiesz jak się nazywają, gdzie je kupić oraz jak je zamontować. Chętnie podpowiemy ci czego powinieneś szukać. Są to plisy okienne. Jest to jeden z bardziej nowoczesnych systemów dekoracji okien, charakteryzujący się bardzo dużą wygodą użytkowania, starannym wykonaniem i dostępnością w wielu kolorach i rodzajach materiałów.

Plisy okienne można instalować zarówno w klasycznych oknach ściennych, czyli pionowych, jak również w oknach dachowych.

Różnią się wówczas nieco swoją konstrukcją, ale ponadto działają niemal identycznie. To co powinieneś wiedzieć o plisach, kiedy zdecydujesz się na ich zakup, to jaki rodzaj materiału należy wybrać. Można podzielić tekstylia na plisy na dwie kategorie. Pierwsza z nich to materiały zaciemniające, a druga to przepuszczające światło. Każdy z tych gatunków ma inne wady i zalety.

Do sypialni tylko plisy okienne zaciemniające.

Dlaczego? Ponieważ poprawisz swój komfort snu. Dodatkowo, jeśli okna sypialni wychodzą na stronę południową lub zachodnią, to obniżysz temperaturę powietrza o kilka stopni. To bardzo ważne dla prawidłowego snu, ponieważ organizm najlepiej wypoczywa właśnie wtedy, kiedy temperatura otoczenia jest stosunkowo niższa. Drugi rodzaj plis, czyli plisy okienne dzienne warto stosować wszędzie tam, gdzie przebywamy w ciągu dnia. Salon, kuchnia, pokój dziecka lub gabinet. Zadaniem tego gatunku plisów nie jest redukcja światła w połowie lub więcej intensywności, ale przede wszystkim rozproszenie go na tyle, aby ułatwić sobie codzienne wykonywanie obowiązków. Zachęcamy wszystkich Państwa do testowania różnego rodzaju materiałów na plisy okienne, np. przez ich rozłożenie pod światło i obserwowanie jak przechodzi ono przez materiał. Ciekawym pomysłem są również specjalne aplikacje komputerowe, które umożliwiają zwizualizowanie tego, jak będzie wyglądać konkretne pomieszczenie, kiedy w jego oknach założymy plisy.